Naše tělo si bez vitamínů a živin, které mu dodávají sílu, energii a odolnost, neporadí. Ani bez zinku, životně důležitého minerálu. Přirozeně si jej vytvořit nevíme, a proto jej přijímáme prostřednictvím potravy nebo ve formě výživových doplňků. Jaké funkce v našem těle zinek plní?

Funkce zinku v našem těle

Zinek patří k základním a nezastupitelným živinám v našem těle. Po železe je druhým nejvíce zastoupeným stopovým prvkem v organizmu člověka. Nachází se zejména v mozku, v oční duhovce, v kostech a v mužských pohlavních žlázách.
Na rozdíl od železa trpí nedostatkem zinku podstatně více lidí. Vlivují na to průmyslově zpracované potraviny, ve kterých ho není přiměřené množství. To má za následek jeho nedostatečné zásoby v těle, a proto je třeba je nepřetržitě doplňovat. Nejvíce jeho nedostatkem trpí děti a mládež, jakož i diabetici, těhotné ženy a lidé s neurotickými onemocněními.
Zinek ovlivňuje správnou činnost enzymů, které podporují metabolismus, trávení, nervové funkce a mnoho jiných procesů v lidském organismu. Také je rozhodující pro vývoj a funkci imunitních buněk. Kromě toho působí na zdravou pleť, syntézu DNA a produkci bílkovin. Snižuje tvorbu zánětů, ekzémů a hladinu cholesterolu v krvi. Je účinný v boji proti vypadávání vlasů a lámavosti nehtů.
Zinek je také potřebný pro naše chuťové a čichové smysly. Je pro nás zkrátka nenahraditelný.

Zdroje zinku – kde se nachází zinek?

Zinek se přirozeně nachází v různých rostlinných a živočišných potravinách. Najdeme ho ve slunečnicových a dýňových semínkách, pšenici, pšeničných otrubách, rýži, máku, luštěninách, červeném mase, ústřicích, houbách, žloutku iv pivovarnickém droždí.
V případě, že jej z jídla přijímáme málo, lze sáhnout i po doplňcích výživy s vysokým obsahem zinku.

Náš zinek s postupným uvolňováním

Jak se projevuje nedostatek zinku?

Nedostatek zinku nám naše tělo nepochybně sdělí, liší se jen způsob, jak to udělá. U někoho se začne projevovat zvýšená chuť na sladká a velmi slaná jídla, a to pod vlivem poklesu hladiny energie. Jiného trápí oslabené libido, neplodnost, slabší imunita, problémy s pamětí, ztráta soustředění nebo pomalé hojení ran.
Jelikož je zinek potřebný pro syntézu testosteronu a zároveň je silným antioxidantem, nelze se divit, že naše tělo na jeho nedostatek okamžitě reaguje.
Kromě prvotních signálů, že nám zinek chybí, následují horší příznaky, a to zhoršení zraku, nedostatečný růst, kožní choroby, vypadávání vlasů, narušení reprodukční schopnosti, zvětšení prostaty, sterilita, opožděné pohlavní dospívání, nepravidelná menstruace, psychické poruchy, retardace, mentální paměti, zpomalená schopnost učení, náchylnost k infekcím, časté nachlazení, chřipky, bolesti kloubů, ateroskleróza, špatná cirkulace krve, extrémní únava a nechutenství.

Přebytek zinku - předávkování

Zinkem se lze i předávkovat. V takovém případě dochází k toxickému působení zinku. K vysokému příjmu zinku může dojít při nekontrolovaném užívání výživových doplňků, ale také při konzervování potravin v pozinkovaných konzervách. Při akutních otravách zinkem dochází k trávicím problémům, při chronických otravách až k poruchám koordinace svalů, k selhání ledvin, chudokrevnosti a dalším závažným onemocněním.
Množství zinku, který denně přijímáme, je nezbytné mít pod kontrolou. Zpozornět je třeba, pokud cítíme zvláštní kovovou chuť v ústech. Může to být signálem, že máme přebytek zinku a nedostatek mědi. Pozor i na užívání zinku před a těsně po vypití kávy, jelikož kofein výrazně snižuje jeho absorpci.

Pozitivní účinky zinku:

  • ovlivňuje funkce více smyslů – chuť, čich, zrak,
  • hojí rány,
  • zlepšuje fyzickou výkonnost,
  • podporuje přirozenou imunitu,
  • podporuje fungování imunitního a srdečně-cévního systému,
  • podporuje metabolismus cukrů, tuků a bílkovin,
  • tvoří volné radikály,
  • podporuje hormonální rovnováhu,
  • podporuje produkci spermií,
  • ovlivňuje normální průběh těhotenství, vývoj plodu, dětí a dospívajících,
  • podporuje plodnost mužů,
  • má vliv na syntézu nukleových kyselin,
  • podporuje správný růst a vývoj mozku,
  • ovlivňuje nervovou činnost a duševní stav,
  • podporuje neutralizaci účinků alkoholu

Zinek také dokáže tlumit deprese, uklidňovat nervový systém a léčit některé druhy schizofrenie.