Nejste první ani poslední který zapomněli na potravinu ve Včelobalu a tak skončil jako úkryt pro plísně. Uběhlo několik pátků nebo dní a vaše potraviny jsou nyní nepoužitelné. Nemějte starosti, to se stává i tím nejlepším. Ale co způsobuje, že potraviny v našem milovaném Včelobalu plesniví?

Důvodů je hned několik. Plísně milují vlhké a teplé prostředí. Když se podíváme například na pečivo, které není zcela vyschlé, obsahuje vodu a také zbytky bakterií z kvašení. Tato kombinace, uzavřená ve voskovém obalu po určitou dobu, vytváří ideální podmínky pro pomalý růst plísní.

Plíseň se šíří skrytými sporami po celém okolí. Pokud jste si všimli, že potravina ve voskovém obalu značně plesnivá, doporučujeme Včelobal přesunout do kompostu. Pokud jste však plíseň zpozorovali včas, můžete provést záchrannou akci, sterilizaci.

Ecolife vám přináší 2 účinné způsoby pro dezinfekci včelobalu

Dezinfekce kvasným octem

Nejprve obal omyjeme vlažnou vodou od drobných nečistot.
Do misky nalijeme kvasný ocet, ideálně s obsahem 8%, a voskový obal ponoříme do octa na 3 minuty z obou stran. Pokud se jedná o včelovak, nalijte 2 decilitry octa do vaku, uzavřete jej a protřepejte. Následně omyjte vnější stranu octem.
Nakonec obal opláchneme vlažnou vodou a necháme vyschnout. Intenzivní vůně octa zmizí během 24 hodin.

Dezinfekce vysokou teplotou v troubě

Včelobal je třeba umýt ve vlažné vodě za pomoci ekologického prostředku na nádobí. Následně obal necháme volně uschnout.
Připravíme si plechna pečení, na který položíme pečící papír.
Troubu vyhřejeme na 160 °C. Když je trouba vyhřátá, Včelobal položíme na pečící papír a spolu s plechem vložíme do trouby na max. 30 sekund. Tato doba postačí ke zničení potenciálních plísní na Včelobalu.Případ Včelovaku

Pokud jste objevili plesnivý chléb ve Včelovaku, postup je podobný. Ale musíte do vaku vložit kus pečicího papíru stejného rozměru jako Včelobal. Při vyjímání vaku z trouby postupujte rychle. Vak je třeba okamžitě otevřít, ideálně pinzetami, abyste si nezavoskovali prsty.

Pokud se vám zdá, že vosková vrstva již není dostatečná, řešení pro obnovu voskové vrstvy s podrobným návodem nabízí Včelopravář.